fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନଥିଲେ ସ୍ୱାମୀ: ଏହାକୁ ଛାଡପତ୍ରର ଆଧାର କହିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଜଣେ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ନାମରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିବାହ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆବେଦନରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କ ୨୭ ବର୍ଷର ସ୍ୱାମୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆପେକ୍ଷିକ ଶକ୍ତିହୀନତା ହେତୁ ଏହି ବିବାହ ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବ ନାହିଁ । ଦୁହେଁ ମାନସିକ, ଭାବନାତ୍ମକ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଯୋଡି ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ କେବଳ ୧୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ।

ଜଷ୍ଟିସ ବିବେ କଙ୍କନୱାଡି ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ.ଜି ଚାପଲଗାଓଁକରଙ୍କ ଏକ ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ରାୟରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାତ୍ର ୧୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ହତାଶା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡିଛି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ, ଏହି ଦମ୍ପତି ପୂର୍ବରୁ ପରିବାର କୋର୍ଟରେ ବିବାଦକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନସିକ, ଭାବପ୍ରବଣ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡି ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ଏପରି ଯୁବକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମାମଲା ଉପଯୁକ୍ତ ।

ଘଟଣା କଣ?
ଛାଡପତ୍ର ଦାବିରେ ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ ଖାରଜ ହେବା ପରେ ସ୍ୱାମୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ମହିଳା ଜଣକ ପିଟିସନରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ଅସମର୍ଥ । ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ରିଲେଟିଭ୍ ଇମ୍ପୋଟେନି୍ସ’ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ଏହା ସାଧାରଣ ନପୁଂସକତା ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ରିଲେଟିଭ୍ ଇମ୍ପୋଟେନ୍ସି’ ପାଇଁ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ କାରଣ ଥାଇପାରେ । “ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସହଜରେ ଜାଣିହେବ ଯେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପ୍ରତି ‘ରିଲେଟିଭ୍ ଇମ୍ପୋଟେନ୍ସି’ ଅଛି । ବିବାହ ଜାରି ନହେବା କାରଣ ବୋଧହୁଏ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅକ୍ଷମତା ।’

ବେଞ୍ଚ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଏକ ଯୁବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ମାମଲା, ଯାହାକୁ ବିବାହରେ ହତାଶ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିବାକୁ ପଡିଛି । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୁରୁଷ ଜଣକ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ଅସମର୍ଥତା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ତାଙ୍କ ସହ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠା

ବିବାହ ମାତ୍ର ୧୭ ଦିନ ଚାଲିଥିଲା :-
ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ରେ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୧୭ ଦିନ ପରେ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି ଦମ୍ପତି କହିଥିଲେ । ମହିଳା ଜଣକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମାନସିକ, ଭାବପ୍ରବଣ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ପରସ୍ପର ସହିତ ଜଡ଼ି ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ । ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱାମୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜ ଉପରେ କୌଣସି ଦାଗ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେ ଅସମର୍ଥ । ଏହା ପରେ ପତ୍ନୀ ଏକ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟରେ ଛାଡପତ୍ର ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଫ୍ୟାମିଲି ଅଦାଲତ ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଦାବିକୁ ମିଶି କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବିବାହକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.