fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଆୟକର ବିଭାଗ ଦେଲା ଶେଷ ସୁଯୋଗ, ଏହି ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭରନ୍ତୁ ଅପଡେଟେଡ ITR

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅପଡେଟେଡ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଆଇଟି ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟକୁ ଅନେକ ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟାର୍ସଙ୍କ ସୂଚନା ମିଳିଛି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ରିଟର୍ଣ୍ଣରେ ସୂଚନାମାନ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି ବା ଆଇଟିଆର ଦାଖଲ କରିନାହାନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଭୁଲ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି ।

ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣରେ ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟୀରେ ପ୍ରାପ୍ତ ସୁଧ ଏବଂ ଡିବିଡେଣ୍ଟ ଇନକମର ସଠିକ ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିନାହାନ୍ତି । ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୂଚୀତ କରିଛି । ଏଥିସହ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଲ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଇଫାଇଲିଙ୍ଗ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଇ ଅପଡେଟେଡ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ହେବ । ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟାର୍ସକୁ ଏସଏମଏସ ଏବଂ ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି ।

ଆୟକର ବିଭାଗ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସରୁ ଏହିପରି ଆର୍ଥିକ କାରବାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଛି। ବାର୍ଷିକ ସୂଚନା ବିବୃତ୍ତି (AIS) ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି। କରଦାତାମାନେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଦେଖିପାରିବେ। ଆୟକର ବିଭାଗ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ସ୍ଵେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଟିକସ ଦେବେ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବେ। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା କିଛି ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣରେ ଏହି ଅସଙ୍ଗତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଇଟିଆରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଏବଂ ଆଇଟି ବିଭାଗ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି ବୋଲି ବିଭାଗ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି। ତେଣୁ, ଲୋକଙ୍କୁ ଅପଡେଟ୍ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ୍ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁମାନେ ବଡ଼ ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରିବା ପରେ ଆଇଟିଆର ଦାଖଲ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଇ-ଭେରିଫିକେସନ୍ ସ୍କିମ୍ -୨୦୨୧ ଅଧୀନରେ ବିଭାଗ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ପଠାଉଛି। ଏଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭାଗ କରଦାତାମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଇ-ଫାଇଲ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ https://eportal.incometax.gov.in ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର AIS ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ITR-U ଫାଇଲ୍ କରନ୍ତୁ।  ଯଦି ଟିକସଦାତାମାନେ ଇ-ଫାଇଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.