fbpx

ଟେକ୍ ହୋମ୍ ଦରମା ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତାର ଆଧାର ନୁହେଁ; PF, LIC, ଲୋନ୍ ପରି ରିହାତି ମାନିବୁନି: ହାଇକୋର୍ଟ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଛାଡପତ୍ର ମାମଲାରେ କୌଣସି ଚାକିରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ଟେକ୍ ହୋମ୍ ଦରମା ଉପରେ ସ୍ଥିର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ସଂହିତା (ସିଆରପିସି) ର ଧାରା ୧୨୫ ଅନୁଯାୟୀ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ମାଗିଥିବା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ପରିମାଣ ଆକଳନ କରିବାବେଳେ ମୋଟ ବେତନ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ଅବଦାନ (ପିଏଫ୍ ଡିଡକସନ୍), ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ, ଏଲଆଇସି ପ୍ରିମିୟମ୍, ହାଉସ୍ ଭଡା ଏବଂ ଲୋନ୍ ପରି ରିହାତି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏହି ଯୁକ୍ତି ସହିତ ଜଷ୍ଟିସ୍ ସି ସଞ୍ଜୀବକୁମାରଙ୍କ ସିଙ୍ଗଲ୍ ବେଞ୍ଚ ଆବେଦନକାରୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଧାରା ୧୨୫ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ମାସିକ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିିଅକୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଗୁଜୁରାଣ ପାଇଁ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଟେକ୍ ହୋମ୍ ଦରମା କମ୍, ଯେବେକି ଗୁଜୁରାଣ ପରିମାଣ ଏହା ଅନୁପାତରେ ଅଧିକ ।

ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୀବକୁମାର ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରୁ ରିହାତି କେବଳ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଆବେଦନକାରୀ ଜଣେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର । ସେ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କର ବେତନ ସ୍ଲିପ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରିହାତି ଆଧାରରେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଘରର ଦରମା କମ୍ ଥିଲା ତେଣୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପରିମାଣରେ ତାଙ୍କୁ କମ୍ ଭାର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

 

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.