ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ virginity ସାର୍ଟିଫିକେଟ, ନହେଲେ ଭାଙ୍ଗିଯିବ ଆପଣଙ୍କ ବିବାହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ସାଧାରଣରେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି । ବହୁ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଭ ଇନ ରିଲେସନସିପରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଦକ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏଭଳି ଦେଶ ରହିଛି ଯେଉଁ ଠାରେ ବିବାହ ପୂର୍ବରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା କଥା କେଉଁ ଝିଅ ଭାବି ପାରିବ ନାହିଁ । ଆଉ ଯଦି ଏଭଳି କେହି କରିଲା ଏହାର ପରିଣାମ କେବଳ ତାଙ୍କୁ ନୁହେଁ ବରଂ ତାର ପରିବାରକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ । ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଏକା ବିତାଇବାକୁ ପଡିବ । କାରଣ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ବିବହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।ଇରାନରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ବହୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏଠାରେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ନିଜର କୁମାରୀତ୍ୱ ବା ଭର୍ଜିନିଟିର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏବଂ ଏହାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଆଉ ଯଦି ଆପଣ କୁମାରୀ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କେହି ବିବାହ କରିବେ ନାହିଁ ।
ବିବିସିର ଏକ ରିର୍ପୋଟରେ ଜଣେ ଇରାନ ମହିଳାଙ୍କ ଘଟଣା କିଛି ଏଭଳି ଭାବେ ବର୍ଣ୍ଣିତ କରାଯାଇଛି । ଯାହଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମରିୟମ । ସେ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

ତୁମେ ମୋତେ ବିବାହ କରି ପ୍ରତାରଣା ଦେଇଛ। ତୁମେ ଜଣେ କୁମାରୀ ନୁହେଁ , ଯଦି ଏହି ସତ୍ୟ କିଏ ଜାଣି ଥାନ୍ତା ତେବେ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ନଥାନ୍ତେ । ପ୍ରଥମ ଥର ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପରେ ମରିୟମଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ।ସେ ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଯେ, ଯଦିଓ ପ୍ରଥମ ଥର ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ବେଳେ ମରିୟମ ଙ୍କର ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇନଥିଲା , ତଥାପି ସେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ରଖି ନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମରିୟମଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କୁମାରୀତ୍ୱ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ।ଇରାନରେ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା । ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହେବା ପରେ, ଅନେକ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଏକ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ସେମାନେ କେବେବି ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ତେବେ WHO ହୁ ଅନୁଯାୟୀ, କୁମାରୀତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷଣର କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ। ମରିୟମଙ୍କ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କ ହାଇମେନ୍ ପ୍ରକାର “ଇଲାଷ୍ଟିକ୍” ଅଟେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ସେ ହୁଏତ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇନପାରେ ।ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ମୋତେ ବହୁତ ଆଘାତ ଦେଇଛି। ମୁଁ କିଛି ଭୁଲ କରି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ମୋତେ ଅପମାନିତ କରୁଥିଲେ।ମୁଁ ସେହି ଅନ୍ଧକାର ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ କେବେବି ଭୁଲି ପାରିବି ନାହିଁ। । ମୁଁ ଆଉ ଏହାକୁ ସହି ପାରିଲି ନାହିଁ ତେଣୁ ମୁଁ କିଛି ବଟିକା ଖାଇ ନିଜକୁ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲି। ଠିକ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇ ଥିଲା ଯାହା ଫଳ ରେ ସେ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ ।

ମରିୟମଙ୍କ କାହାଣୀ ହେଉଛି ଇରାନର ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ବାସ୍ତବତା । ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ କୁମାରୀ ହେବା ଅନେକ ଝିଅ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।ଏହା ଏକ ମୂଲ୍ୟ ଯାହା ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂରକ୍ଷଣବାଦରେ ଗଭୀର ଭାବେ ରୁପିତ ।କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏଭଳି କୁ ସମ୍ପ୍ରତି, ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି । କୁମାରୀତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶର ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷମାନେ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ସୂଚନାମୁତାବକ ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ, ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୫,୦୦୦ ଦସ୍ତଖତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ​ ଇରାନର ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୁମାରୀତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।”WHO କୁମାରୀ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅନୈତିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୁଣର ଅଭାବ ବୋଲି ନିନ୍ଦା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇରାକ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହି ପ୍ରଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଚାଲିଛି।କିନ୍ତୁ ସଫେଇ ଦେଇ ଇରାନର ମେଡିକାଲ୍ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁମାରୀତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି – ଯେପରିକି କୋର୍ଟ ମାମଲା ଏବଂ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ। ତଥାପି, କୁମାରୀତ୍ୱ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଅନୁରୋଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନେ ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକକୁ ଯାଆନ୍ତି । ଏବଂ ସେଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି ।

ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରିବେ ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏଥିରେ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ, ପିତାଙ୍କ ନାମ, ଜାତୀୟ ପରିଚୟ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ତାଙ୍କର ଫଟୋ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ । ଏହା ତାଙ୍କ ହାଇମେନର ସ୍ଥିତିକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ବିବୃତ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ: ଏହି ଝିଅଟି କୁମାରୀ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି।

ଜଣେ ନିର୍ଯାତିତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାର ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ମରିୟମ ଶେଷରେ କୋର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।ସେ କୁହନ୍ତି, ପୁନର୍ବାର ଜଣେ ପୁରୁଷ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହେବ। ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମୁଁ ନିଜକୁ ବିବାହ କରୁଥିବା ଦେଖିପାରୁ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ସେ ଆଶା କରନ୍ତି ଯେ ଶୀଘ୍ର କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ, ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ, ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦିନେ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସମାନତା ହାସଲ କରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌ ଣସି ଝିଅଙ୍କୁ ମୁଁ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରିଛି ତାହା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.