fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

କାହିଁକି ମହାଦେବଙ୍କୁ କରାଯାଏ ବେଲପତ୍ର ଆଉ ଜଳ ଲାଗି, ଶିବଙ୍କ କୋପରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରତିକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ।ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚର୍ତୁଦଶୀ ତିଥି ମହାଦେବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି ଏହି ଦିନ ଟି ଯାହା ଜାଗର ଭାବେ ଜଣା । ଏହି ଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ମହପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ରୀତିନୀତି ଅଛି । ମହାଦେବଙ୍କ ପୂଜାରେ ବେଲପତ୍ର ବିଶେଷ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରି ଭଗବାନଙ୍କ କୃପା ଲାଭ କରନ୍ତି।

ଅନେକ ଥର ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବେଲ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ କିଛି ଲୋକ ସେହି ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ପୂଜାପାଠରେ ରଖି ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ବେଲପତ୍ର ରଖିବା ପରେ ଏହାକୁ ଉଠାଇ ଘରକୁ ଆଣିବା କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆପଣ ଏହି ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପକେଟରେ ରଖିପାରିବେ ।

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବେଲପତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ବେଲପତ୍ର ତିନୋଟି ପତ୍ର ଏକାଠି ଯୋଡି ହୋଇଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ତ୍ରିଦେବ (ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ, ଶିବ) ଏହି ତିନୋଟି ପତ୍ରରେ ରୁହନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ପତ୍ର ମହାଦେବଙ୍କ ତିନି ଆଖି କିମ୍ବା ଅସ୍ତ୍ର-ତ୍ରିସୁଳର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ବେଲପତ୍ର ବିନା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଲପତ୍ର କୁ ପକେଟରେ ରଖି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ ନାହିଁ ।

କାହିଁକି ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ବେଲପତ୍ର ଏବଂ ପାଣି ଅର୍ପଣ :କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଶିବ ସମୁଦ୍ରର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ବାହାରୁଥିବା ବିଷରୁ ପୃଥିବୀକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ପିଇଥିଲେ। ଏହି ବିଷର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ତାଙ୍କ ଗଳା ନୀଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସମଗ୍ର ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।ଏହି କାରଣରୁ, ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ।କୁହାଯାଏ ଯେ ବେଲପତ୍ର ବିଷର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ବେଲପତ୍ର ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ବେଲପତ୍ର ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା କରିବା ପାଇଁ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ବେଲପତ୍ର ଏବଂ ଜଳର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଶରୀରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଉତ୍ତାପ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ସେବେଠାରୁ ବେଲପତ୍ର ଏବଂ ପାଣି ଅର୍ପଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା ଅଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.