କମ୍ପାନୀକୁ ଭୁଲ୍ ସୂଚନା ଦେଲେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଡ଼ିବ ମହଙ୍ଗା, ଚାକିରିରୁ ହୋଇପାରନ୍ତି ବିଦା: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୌଣସି ପଦବୀ ପାଇଁ ନିଜର ଯୋଗ୍ୟତା ଦର୍ଶାଇଥିବା ମାମଲାରେ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବା ବା ଭୁଲ ସୂଚନା ଦେଲେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବିଦା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଇନର ବ୍ୟାପକ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରି ଶୀର୍ଷ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷମତା ହେଉଛି ସମାଜର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଚାବିକାଠି ।

ଶୀର୍ଷ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦିଓ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ କର୍ମଚାରୀ ଏକ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧ ମାମଲାରେ ଅଖଣ୍ଡତା କିମ୍ବା ସଠିକତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ବି ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କର ତାଙ୍କର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଉପରେ ବିଚାର କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯାଞ୍ଚ ଫର୍ମରେ ଅଭିଯୋଜନା, ଦୋଷୀ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୂଚନାର ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ଚାକିରି ଏବଂ ସେବାରେ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଏବଂ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଆକଳନ କରିବା ।

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କିମ୍ବା ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚରିତ୍ର, ଆଚରଣ ଏବଂ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଜେ ବି ପାରଦୀୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସୂଚନା ମିଥ୍ୟା ବା ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥିବା ଜଣାପଡେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯିବ ।’

Get real time updates directly on you device, subscribe now.