fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ପାହାଡି ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ସମସ୍ତେ ଚଳାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଗାଡି, କେବଳ ଏହି ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅନୁମତି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତକୁ ଛୁଟିରେ ଏକ ଲମ୍ବା ଡ୍ରାଇଭ୍ ଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖରାପ ଖବର। ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପାର୍ବତ୍ୟରେ ଗାଡି ଚଳାଇବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ ତାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ।

ଛୁଟି କାଟିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟରାଜ୍ୟରୁ କୁମାଓନ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ପର୍ବତରେ ଗାଡି ଚଳାଉଇବା ପାଇଁ ନୈନିତାଲ ପୋଲିସ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାମୁତାବକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁରେ ହଠାତ୍ ପାର୍ବତ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥାଏ, ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ସେମାନଙ୍କ ଗାଡି ଆଣିବା। ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନୈନିତାଲରେ ସାଢେ ତିନି ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଯାନବାହନ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ବୁଲୁଥିବା ପାର୍ବତ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଅଭିଜ୍ଞତାର ଅଭାବ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଜୀବନ ତଥା ପର୍ବତବାସୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆସନ୍ତା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବା ପୋଲିସର ସୂଚନାଦେଇଛି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ନୈନିତାଲ ପୋଲିସ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ପର୍ବତରେ ଗାଡି ଚଳାଇବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇବେ ଯଥା ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାରେ ସାମର୍ଥ୍ୟ ହେବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.