Repo Rate: ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଝଟକା, ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ଅଧିକ EMI

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦରଦାମ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗିପାରେ ଝଟକା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ରେପୋ ହାର ବଢ଼ାଇପାରେ। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଋଣର EMI ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ। ଆରବିଆଇର ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି (ଏମପିସି)ର ବୈଠକ ସୋମବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ତିନି ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। ଡିସେମ୍ବର ୭ରେ ବୈଠକର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଗାତାର ତିନିଥର ସୁଧ ହାର ୦.୫୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥର ସୁଧ ହାରରେ ଏକ ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ। ଏଥି ସହିତ, ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ଏଥର ରେପୋ ହାରରେ ୦.୨୫ ରୁ ୦.୩୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇପାରିବ। ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିରେ ନରମ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରେ।

ଏଥି ସହିତ, ଘରୋଇ କାରଣ ବ୍ୟତୀତ, MPC ଆମେରିକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବ, ଯାହା ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାର ସୂଚାଇ ଦେଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରୁ ଆରବିଆଇ ପ୍ରମୁଖ ନୀତି ହାର ରେପୋ ହାରକୁ ୧.୯୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଜାନୁୟାରୀ ଠାରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୬% ସନ୍ତୋଷଜନକ ସ୍ତରରୁ ଅଧିକ ରହିଆସିଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦାର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ମଦନ ସବନୱିସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଅନୁମାନ କରୁଛୁ ଯେ ଏମପିଏସ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥର ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଏଥିରେ ୦.୨୫ ରୁ ୦.୩୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରେପୋ ହାର ୬.୫% ରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ରେପୋ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟେ, ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ କାରଣ ରେପୋ ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଋଣର EMI ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ। ରେପୋ ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଋଣ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟ ଉପରେ ପଡିଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.