fbpx

ପୁଟିନଙ୍କ ପାଇଁ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତ? ଜାଣନ୍ତୁ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ପଛରେ ଥିବା କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ପୁଟିନ ପ୍ରତିଦିନ ସର୍ବସାଧାରଣ ମଂଚରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନରେ ପୁଟିନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଭଲ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର କାର ତିଆରି କରୁଛି।

ଅକ୍ଟୋବରରେ ପୁଟିନ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ବିକାଶର ଗତି ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ଆଗକୁ ବଢିଛି। ପୁଟିନ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନ ବୈଦେଶିକ ନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ପୁଣି ଥରେ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

୧୪ ତମ ଭିଟିବି ନିବେଶ ଫୋରମ୍ ‘ରୁଷିଆ କଲିଂ’ରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରୁଷ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସବୁ ଦିଗରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିକାଶ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନୀତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ କଳ୍ପନା କରିପାରୁ ନାହିଁ ଯେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରାଯାଇପାରେ, ଧମକ ଦିଆଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ଭାରତ ତଥା ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ। ମୁଁ ଜାଣେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏପରି ଚାପ ଅଛି। ଆଚ୍ଛା, ଆମେ ଏ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ସହିତ କେବେ ବି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିନାହୁଁ। କ’ଣ ଘଟୁଛି ମୁଁ କେବଳ ବାହ୍ୟରୁ ଦେଖୁଛି ଏବଂ ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବେଳେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ତାଙ୍କର (ମୋଦୀଙ୍କ) କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମୋତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ୨୨ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ଏକ ସରକାରୀ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରୁଷ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୧ ର ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଗଣନା କରୁଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଏବଂ ଋଷ ମଧ୍ୟରେ ‘ବନ୍ଧୁତା’ ଜାରି ରହିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.