fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ଅଶାନ୍ତ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ, ମିଳିବ କୃପା ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାଙ୍କ ଦିନ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର । ଏହି ଦିନ ଗଙ୍ଗା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବାର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଦାନ କରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ କୃପା ଲାଭ କରିଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ କ୍ରୋଧିତ ବା ଅଶାନ୍ତ ଥିବା ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାନ କରାଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବଂଶଧରଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତିକୁ ମଧ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି। ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ସୋମାବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଦାନ କରାଯାଇଥାଏ ।

ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି। ଏହି ଦିନ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ପିଣ୍ଡଦାନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ୨୦ ଫେବୃଆରୀ ସୋମବାର ଦିନ ପଡୁଛି । ସୋମବାର ହୋଇ ଏହାକୁ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା କୁହାଯାଏ ।

-ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଚନ୍ଦ୍ରର ଉପର ଭାଗରେ ଅଛି। ସେଥିପାଇଁ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ରୂପାରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ଅଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ରୂପା ଜିନିଷ ଦାନ କରି ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ସହିତ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ।

-କୃଷ୍ଣସାରର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ କୁ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ଉପରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ଦିନ, ଗାଧୋଇବା ପରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ କରିବା ସମୟରେ ରାଶି ତେଲ ଦାନ କରନ୍ତୁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଆପଣ ଯାହା କିଛି ଦାନ କରନ୍ତି, କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ଦାନ କରନ୍ତୁ ।ଏହା ଦ୍ୱାରା ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ଏହି ଜିନିଷ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ବଂଶଧରମାନେ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି ।

-ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶୀତ ଏବଂ ଉତ୍ତାପରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେପରି ପୋଷାକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ସେହିଭଳି ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ପୋଷାକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଧୋତି ଏବଂ ଗାମୁଛା ଦାନ କରିବା ଏହି ଦିନ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

-ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଜିନିଷ କ୍ଷୀର-ଚାଉଳ ଇତ୍ୟାଦି ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଜିନିଷ ଦାନ କରି କ୍ରୋଧିତ ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ବଂଶଧରମାନଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ।ଏହା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.