fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଖୁସି ଖବର : ୫ ସପ୍ତାହ ତଳକୁ ଚାଲିଗଲା ସୁନା ରୂପା ଦର, ଚେକ କରନ୍ତୁ ୧୦ ଗ୍ରାମର ମୂଲ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେଉଁମାନେ ସୁନା ଓ ରୂପା କିଣୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ରହିଛି । ଆଜି ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଜି ସିଲଭର ପ୍ରାଇସରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଯଦି ଆପଣ ସୁନା ଓ ରୂପା କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ହୋଇପାରେ । ଆଜି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୬ ହଜାର ଟଙ୍କା କାରବାର କରୁଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜି ସୁନା ଦର କେତେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଆଜି ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୦.୧୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୬୧୫୨ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ କାରବାର ହେଉଛି । ଏଥି ସହିତ, ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୬,୨୫୭ ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।ଏହା ବ୍ୟତୀତ, MCX ଉପରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୦.୩୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୫୫୪୪ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ କାରବାର କରୁଛି। ଏଥି ସହିତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ୧୪୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୫,୭୭୦ ଟଙ୍କା ସ୍ଥଗିତ ଥିଲା ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଏକ ଅନ୍ସ ୧,୮୪୧ ଡଲାରରେ ଖୋଲି ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ୧,୮୪୩.୭୫ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆମେରିକାର ସୁନା ଅନ୍ସ ୧,୮୫୦.୨୦ ଡଲାରରେ କାରବାର କରିଥିଲା, ଯାହା ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ରୂପା ଫ୍ୟୁଚର ୦.୦୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୨୧.୭୧୫ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ବସି ମଧ୍ୟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବୁଲିଅନ୍ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ କେବଳ ୮୯୫୫୬୬୪୪୩୩ ରେ ଏକ ମିସ୍ କଲ ଦେଇ ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ତୁମର ବାର୍ତ୍ତା ସେହି ସମାନ ନମ୍ବରରେ ଆସିବ ଯେଉଁଠାରୁ ତୁମେ କଲ କରିଛ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବଜାରରେ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନ ଦେଖିବା ପରେ ହିଁ ସୁନା କିଣନ୍ତୁ । ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସରକାରୀ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ‘ବିଏସ୍ କେୟାର ଆପ୍’ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ପ୍ରକୃତ କିମ୍ବା ନକଲି ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.