fbpx

ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି :ଏଣିକି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣିଲେ ମିଳିବ ବିପୁଳ ସବସିଡି, ଆହୁରି ଅନେକ ରିହାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ନୂତନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ମୋବିଲିଟି ନୀତି-୨୦୨୨କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କ୍ରୟ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିପୁଳ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏହା ଅଧୀନରେ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ୩୦,୦୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଇବ।

ଏହି ନୀତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶ ନୁହେଁ ବରଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ, ବ୍ୟାଟେରୀ ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉପକରଣ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହବ୍ କରିବା।ନୂତନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ନୀତି – ୨୦୨୨ ରେ ଏକ ତିନି-ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କ୍ରୟ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ, ଚାର୍ଜିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ସ୍ୱାପିଂ ସେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ନୂତନ ନୀତିର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅବଧିର ପ୍ରଥମ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କ୍ରୟ ଉପରେ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କରୁ ୧୦୦ % ରିହାତି ମିଳିବ। ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ, ତେବେ ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଛାଡ ଜାରି ରହିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.