fbpx

ଭାରତରେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ କେତେ ମିଳିବ ଦରମା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳର ଏବେ ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି । ଏହାପରେ ନୂତନ ବିଧାୟକମାନେ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚଳାଇବାରେ ସକ୍ରିୟ ହେବେ । ହେଲେ ଏହି ବିଧାୟକମାନଙ୍କର ଦରମା କେତେ ହେବ ଏବଂ ଏହାକୁ କିଏ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ବେତନ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକକଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଅଲଗା ଏକ ବିଧାୟକ ଫଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ପ୍ରତି ବର୍ଷ କୌଣସି ନା କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ହେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଯେ, ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟର ବିଧାୟକଙ୍କ ଦରମା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ ।

ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଦରମା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦାରିତ କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଧାନସଭାଠାରୁ ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଦରମାକୁ ଛାଡିଦେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁ ପ୍ରକାର ଭତ୍ତା ଏବଂ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀରେ ରହିବାକୁ ଆବାସ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୈନିକ ଭତ୍ତା, ରେଳ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବସ ଯାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଯାତ୍ରା ଭଡା, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଯେଉଁ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ହେଉଛି ସେହି ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ବିଧାୟକମାନେ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବିଧାୟକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସର୍ବାଧିକ ଦରମା ପାଆନ୍ତି, ଯଦିଓ ଏହି ରାଜ୍ୟ କେବଳ ୨୦୧୪ ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଠାରେ ଥିବା ବିଧାୟକମାନେ ମାସିକ ୨.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ବେସିକ ସାଲାରୀ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା ପ୍ରାୟ ୨.୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ବେସିକ ସାଲାରୀ ୩୦ ହଜାର, ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଭତ୍ତା ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭତ୍ତାରେ ମେଡିକାଲ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅପରେଟର, ଭ୍ରମଣ ଭତ୍ତା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ମୋଟ ମାସିକ ବେତନକୁ ୨.୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥାଏ।

ଯଦି ଆମେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହାର ବିଧାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ଦରମା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ୯ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ବିଧାୟକ ମାସକୁ ୧.୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଆନ୍ତି। ଏଥିରେ ବେସିକ ସାଲାରୀ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଭତ୍ତା, ଦୈନିକ ଭତ୍ତା, ଟେଲିଫୋନ୍ ଭତ୍ତା, ରେଳ ଏବଂ ସଡ଼କ ପରିବହନରେ ସୁବିଧା, ଚିକିତ୍ସା ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ଭତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଛତିଶଗଡର ଜଣେ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମାସିକ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦରମା ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ସେ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଭତ୍ତା, ଟେଲିଫୋନ୍ ଭତ୍ତା, କ୍ରମାଗତ ଭତ୍ତା, ଦୈନିକ ଭତ୍ତା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ମୋଟ ମାସିକ ଦରମା ୧.୧୦ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ। ୧୫ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଭତ୍ତା ବ୍ୟତୀତ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଲମ୍ବା ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଅଛି।

ମିଜୋରାମ ରାଜ୍ୟର ବିଧାୟକଙ୍କ ମୋଟ ଦରମା ମାସକୁ ୪୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥିତି ୨୭ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଦେଶର ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ତ୍ରିପୁରା ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଧାୟକମାନେ ମାସିକ ୩୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇଟି ମଧ୍ୟରେ ଆସାମ, ମଣିପୁର ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ଅଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶୀର୍ଷ, ତୃତୀୟ, ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.